Performante

Cupa Romaniei – faza judeteana: Turul 3 ( sez.2018-2019)

Liga V: Locul 10 ( sez.2017-2018)

Cele mai categorice victorii

Cupa Romaniei – faza judeteana: 3-0 ( cu Biruinta Miroslovesti ) – 3 aprilie 2019

Sezonul 2019-2020

Viitorul Braesti a fost exclusa din campionat dupa etapa a doua a seriei III din Liga V de catre Comisia de Disciplina din cadrul Asociatiei Judetene de Fotbal Iasi. Sactiunea a venit ca urmare a incidentelor petrecute la finalul intalnirii dintre Viitorul Braesti si NG Topile, cand arbitrul de centru a fost lovit de un grup de suporteri ai echipei gazda. Sanctiunea a fost una foarte dura, tocmai pentru a descuraja astfel de atitudini pe terenul de fotbal.

Sezonul 2018-2019

Viitorul Braesti a evoluat in campionat in Liga V – seria III alaturi de formatiile: Biruinta Miroslovesti, Spicul Helesteni, AS Todiresti, Viitorul Muncel, ASS Zimbru Boureni, Siretul Stolniceni-Prajescu, Unirea Al.I. Cuza, Romwatt Harmanesti, N.G. Topile, Avantul Tatarusi, CSM II Pascani, Viitorul 2014 Halaucesti, Recolta Contesti, Vointa Motca si Activ Valea Seaca. Echipa a terminat sezonul pe locul 15 cu 13 puncte.

In Cupa Romaniei – faza  judeteana, Viitorul Braesti a fost eliminata in turul 3  de catre Flacara Erbiceni ( scor 0-3).

Sezonul 2017-2018

In Cupa Romaniei – faza  judeteana, a fost eliminata in etapa 1  de catre Gloria Romanesti ( scor 1-6).

In campionat a evoluat in Liga a V-a, seria II, alaturi de AS Poly 2014 Iasi, Gloria Romanesti, C.Press Gropnita, AS Holboca, AS Genotur Belcesti, ACS Sportul Studentesc Iasi, Viitorul Plugari, Vointa Bivolari si AFC Movileni. Viitorul Braesti s-a retras din competitie la inceputul returului si a terminat astfel sezonul pe locul 10 cu 6 puncte.